Świerzb: czy można go wyleczyć domowymi sposobami?

Świerzb: czy można go wyleczyć domowymi sposobami?

Świerzb to choroba, która bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy istnieją domowe sposoby na świerzb? Na to pytanie odpowiadamy właśnie w tym artykule. Prezentujemy najpopularniejsze domowe metody, pozwalające pozbyć się świerzbu. Zapraszamy do lektury!

Leczenie octem

Lekarze bardzo często przepisują specjalistyczne maści. Oczywiście zawierają one w sobie skomplikowane substancje czynne, które likwidują roztocza świerzbowca, jednak istnieją prostsze sposoby. Okazuje się, że ocet jest niezwykle skuteczny. Likwiduje on zarówno roztocza świerzbowca, jak i jaj. Wcieranie tego typu substancji jest ciekawą alternatywą dla tych, którzy nie mają sposobności udania się do lekarza po konsultację i receptę. Ocet najlepiej aplikować w formie miejscowych okładów. Według specjalistów najlepiej położyć okłady na miejsca, na których już widać zmiany chorobowe i taką strategię stosować dwa razy dziennie. Skuteczność takiej metody jest niepodważalna. Jedynym mankamentem jest to, że taki sposób wiąże się z nieprzyjemnym zapachem i ewentualnym efektem ubocznym w postaci podrażnionej skóry. Jeśli nie chcesz się narażać na takie stany, lepiej iść do lekarza po sprawdzone preparaty na świerzb, które mają przyjemny zapach.

Leczenie olejkami

Pierwsza metoda domowa odznaczała się nieprzyjemnych zapachem. W ramach rekompensaty podajemy metodę, która bazuje na olejkach. Olejki do skóry skutecznie wspierają proces leczenia ze świerzbem. W efekcie wcierając olejek na obszary chorobę, ukoimy świąd i złagodzimy stany zapalne. Oprócz tego dobry olejek ma także właściwości antybakteryjne i regeneracyjne. Taka cecha jest szczególnie ważna dla osób, u których po drapaniu pojawiły się już niestety rany. Na uwagę zasługuje olejek tamanu. Każda hurtownia chemii gospodarczej będzie miała taki produkt w swoim asortymencie. Wskazany olejek działa antybakteryjnie, antygrzybicznie, a także likwiduje uciążliwy świąd, który potrafi doprowadzić do tzw. białej gorączki. Jak skutecznie aplikować taki olejek? Najlepiej go aplikować na całe ciało i odczekać 30 minut. Po upływie czasu można spłukać ten olejek.

Ziołolecznictwo

Od zarania dziejów nasze babcie zalecały okłady, które bazują na naturalnych ziołach tj. nagietek, rumianek, tymianek czy piołun. Takie ziołowe okłady są niezwykle pomocne w walce ze świerzbem. Oprócz robienia okładów można także pić takie napary, aby wzmocni ciało. Dostarczenie takich składników odżywczych organizmowi z pewnością pobudzi go do walki z pasożytem.