Jak dbać o włosy i skórę głowy?

Jak dbać o włosy i skórę głowy?

Chcąc dbać o włosy, należy trzymać się kilku zasad pielęgnacyjnych. Zwracają na to uwagę szczególnie trycholodzy, czyli specjaliści zajmujący się włosami, a także skórą głowy. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o włosy, aby były zdrowe i lśniące.

Jak często myć włosy?

Kondycja naszych włosów w dużej mierze zależy od stanu skóry głowy. Przede wszystkim, należy skupić się na jej dokładnym oczyszczaniu. Odpowiednia higiena nie tylko pomoże pozbyć się wielu problemów, jak świąd, łupież czy nadmierne przetłuszczanie, ale również wpłynie pozytywnie na porost włosów oraz ich kondycję. Włosy należy myć co 2-3 dni. Jeśli jednak zauważysz, że już drugiego dnia Twoje włosy zaczynają się przetłuszczać, oznacza to, że w Twoim przypadku mycie powinno występować częściej. Bardzo ważne jest, aby myć skórę głowy dokładnie. Za pomocą delikatnych ruchów opuszkami palców należy wmasować szampon dokładnie, centymetr po centymetrze. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasza skóra głowy została oczyszczona z kurzu, brudu oraz mikroorganizmów.

Jaki szampon wybrać?

Każda skóra głowy jest inna, a tym samym wymaga innej pielęgnacji. W drogeriach znajdziemy różnego rodzaju szampony do włosów. Jak zatem wybrać odpowiedni? Przede wszystkim, należy go dobrać nie tylko do naszych włosów, ale rodzaju skóry głowy. Warto spojrzeć na skład szamponu, a także jego składniki odżywcze, jak ekstrakty roślinne czy witaminy. Na co dzień sprawdzą się delikatnie myjące szampony. Jednak raz na tydzień dobrym pomysłem będzie użycie szamponu oczyszczającego, którego zadaniem jest pozbycie się wszelkich zalegających zanieczyszczeń. Jeśli zauważymy, że nasza skóra nadmiernie się przetłuszcza lub nasze włosy nadmiernie wypadają, warto udać się do trychologa, który przygotuje dla nas odpowiedni plan pielęgnacyjny dostosowany do naszych potrzeb.

Odżywki i maski

Przy każdym myciu niezbędne będzie użycie odżywki, która wygładzi i wzmocni nasze włosy. Odżywkę należy nakładać od ucha w dół i rozprowadzić ją za pomocą grzebienia. Najlepiej na mokre, ale odsączone z nadmiaru wody włosy. Raz na tydzień warto zastosować maskę, której zadaniem jest silna regeneracja włosów. Jej regularne stosowanie może znacząco wpłynąć na ich stan oraz wygląd. Warto również pamiętać o regularnym peelingu skóry głowy, a także zabezpieczaniu końcówek włosów po wysuszeniu specjalnym olejkiem. Zabezpiecza on przed uszkodzeniami, wiatrem, słońcem czy niską temperaturą. Dzięki temu końcówki będą zdrowe, co przełoży się na stan całych włosów.