Co warto wiedzieć o porodzie w wodzie?

Co warto wiedzieć o porodzie w wodzie?

Poród w wodzie to obecnie jedna z najpopularniejszych metod rodzenia. Redukuje ból i inne dolegliwości w trakcie kluczowego momentu porodu, pozwala ukoić nerwy i lepiej znieść wszystkie problemy związane z tą trudną, ale jednocześnie bardzo piękną chwilą. Co warto wiedzieć o tym innowacyjnym sposobie rodzenia?

Czy poród w basenie jest bezpieczny?

Rodzenie w basenie jest w 100% bezpieczne, ponieważ odbywa się w towarzystwie personelu medycznego, w tym lekarzy i położnych. Poza tym technika ta została wielokrotnie przebadana i zweryfikowana pod kątem medycznym, a w szczególności w odniesieniu do bezpieczeństwa życia oraz zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Martwisz się, że dziecko urodzone w basenie może się przeziębić i zamiast cieszyć się z nowego członka swojej rowery, będziesz musiała zastanawiać się, co na kaszel u niemowlaka? Nic bardziej mylnego. Gwarantujemy ci, że twoje maleństwo urodzi się zdrowe, silne i do tego spokojniejsze!

Co daje poród w wodzie?

Zastanawiasz się, z jakimi korzyściami wiąże się poród w wodzie? To przede wszystkim dużo mniejsze obciążenie dla organizmu kobiety, co przekłada się na lepszy komfort fizyczny oraz psychiczny. Woda, która zostaje umieszczona w basenie, ma najczęściej temperaturę idealnie zbliżoną do temperatury ludzkiego ciała. Dodatkowo jest wzbogacona delikatnymi bąbelkami i masażami, które również uspokajają przyszłą mamę i łagodzą skurcze. Oczywiście woda ta jest również nieskazitelnie czysta. Do jej oczyszczania nie jest wykorzystywany ozonator wody, domowy sprzęt czy inne proste urządzenia. W tym przypadku używa się specjalistycznego sprzętu, zaprojektowanego właśnie w tym celu.

Gdzie w Polsce można urodzić w wodzie?

Niestety, ale w Polsce nie ma obecnie zbyt wielu placówek, które oferują innowacyjny poród w basenie. Tak naprawdę tego typu opcje są dostępne jedynie w największych miastach Polski oraz kilku specjalistycznych ośrodkach, które ulokowane są w prestiżowych lokalizacjach. Jeśli zatem interesuje cię tego typu poród w Warszawie czy innym większym mieście, nie powinno być problemu. Jeśli jednak mieszkasz w małej miejscowości, to nastaw się, że aby urodzić swoje dziecko w wodzie, będziesz musiała przedostać się do wybranego miasta już na kilka dni przed porodem, aby w razie rozpoczęcia się akcji porodowej, być możliwie najbliższej wybranego szpitala.

Jeśli boisz się bólu porodowego, ale jednocześnie nie chcesz korzystać ze znieczulenia, poród w wodzie może okazać się dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. Warto dodać, że w Polsce metoda ta wciąż nie jest zbyt popularna.